ELECTION RESULTS: Dunleavy, Young win in rough night for Democrats

Republicans won big on Tuesday night as Republican Mike Dunleavy cruised to a wide margin of victory for the governor’s office, Don Young handily won re-election and the salmon habitat initiative was defeated by a wide margin.

It was a night that saw disappointing results for hopeful Democrats that extended beyond just the top-of-the-ticket races. At least two representatives that had been allies of the Democrat-led House coalition saw defeat on Tuesday night–both Reps. Jason Grenn and Paul Seaton. There were no Democratic pickups in the House though they stopped bigger losses.

A third Democrat-held House seat hangs in the balance too-close-to-call in Fairbanks between Kathryn Dodge and Bart LeBon. Fairbanks turned out to be the only place in the state where things were close as it’s home to the only other too-close-to-call race, the race for Senate District A where Democratic Rep. Scott Kawasaki is within a dozen votes of Republican Senate President Pete Kelly.

When will votes be counted?

Here’s a breakdown of when which ballots will be counted.

Nov. 6, 2018 – Election day votes, early ballots cast through Nov. 5 and first count of absentee ballots that have been logged/reviewed through Nov. 2.

Nov. 13, 2018 – Early ballots cast on Nov. 6, second count of absentee ballots were security checks are complete and first count of questioned ballots where security checks for an entire district have been completed.

Nov. 16, 2018 – Additional absentee ballots that include both full and partial counts, second round of questioned ballots.

Nov. 19 through Nov. 21, 2018 – Remaining absentee ballots, including overseas ballots received between 10 and 15 days after election, and remaining questioned ballots for districts not yet counted.

Note: The graphs are generated separately from the numbers so they may lag or be ahead depending on how things go tonight.

Index of all races

Us RepresentativeGovernor/Lt. GovernorSenate District ASenate District CSenate District ESenate District GSenate District ISenate District KSenate District MSenate District OSenate District QSenate District SHouse District 1House District 2House District 3House District 4House District 5House District 6House District 7House District 8House District 9 House District 10House District 11House District 12House District 13House District 14House District 15 House District 16 House District 17House District 18 House District 19House District 20House District 21House District 22House District 23House District 24House District 25House District 26House District 27House District 28House District 29House District 30House District 31House District 32House District 33House District 34House District 35House District 36House District 37House District 38House District 39House District 40Ballot Measure No. 1 – 17Fsh2Sup Court Jd1 CareySup Court Jd3 CoreySup Court Jd3 MorseSup Court Jd3 Walker Jr. Sup Court Jd3 WolvertonSup Court Jd4 LyleSup Court Jd4 McconahyDis Court Jd1 MillerDis Court Jd1 SwansonDis Court Jd3 ChungDis Court Jd3 ClarkDis Court Jd3 EstelleDis Court Jd3 IllsleyDis Court Jd3 WolfeDis Court Jd4 Seekins

Results – Updated:

Governor and Lieutenant Governor

Statewide – 432/440 precincts reporting

[wpdatachart id=2]

Mark Begich and Debra Call (D) – 102654

Mike Dunleavy and Kevin Meyer (R) – 123447

Billy Toien and Carolyn Clift (L) – 4327

Bill Walker and Byron Mallott (N) – 4700

Write-in – 483

U.S. Representative

Statewide – 433/441 precincts reporting

[wpdatachart id=3]

Alyse Galvin (I) – 107165

Don Young (R) – 126655

Write-in – 981

Ballot Measure 1

Statewide – 432/440 precincts reporting

[wpdatachart id=5]

Ballot Measure 1 – Yes – 83479

Ballot Measure 2 – No – 145997

Senate District A

Fairbanks – 13/13 precincts reporting

[wpdatachart id=6]

Scott Kawasaki (D) – 4037

Pete Kelly (R) – 4048

Write-in – 35

Senate District C

Fairbanks, Denali and Interior villages – 42/42 precincts reporting

 

Click Bishop (R) – 8923

Write-in – 739

Senate District E

Rural Mat-Su, Richardson Highway, Valdez and Delta – 22/22 precincts reporting

 

Su Kay (D) – 3208

Mike Shower (R) – 9988

Write-in – 40

Senate District G

Eagle River – 13/13 precincts reporting

 

Oliver Schiess (D) – 4214

Lora Reinbold (R) – 7084

Write-in – 59

Senate District I

Anchorage – 17/17 precincts reporting

 

Elvi Gray-Jackson (D) – 6006

Jim Crawford (R) – 3988

Write-in – 34

Senate District K

Anchorage – 15/15 precincts reporting

 

Sam Cason (I) – 5753

Mia Costello (R) – 7727

Write-in – 40

Senate District M

Anchorage – 15/15 precincts reporting

 

Chris Birch (R) – 7923

Janice Park (D) – 5503

Write-in – 34

Senate District O

Kenai Peninsula – 17/17 precincts reporting

 

Peter Micciche (R) – 7771

Write-in – 4049

Senate District Q

Juneau, Gustavus, Haines and Skagway – 17/18 precincts reporting

[wpdatachart id=8]

Jesse Kiehl (D) – 9606

Don Etheridge (N) – 5931

Write-in – 42

Senate District S

Bethel, Bristol Bay and Aleutians – 66/66 precincts reporting

 

Lyman Hoffman (D) – 7038

Write-in – 331

House District 1

Fairbanks: Downtown – 9/9 precincts reporting

[wpdatachart id=7]

Bart Lebon (R) – 2449

Kathryn Dodge (D) – 2370

Write-in – 17

House District 2

Fairbanks: Fairbanks/Wainwright – 4/4 precincts reporting

[wpdatachart id=9]

Steve Thompson (R) – 2178

Van Lawrence (D) – 1069

Write-in – 12

House District 3

Fairbanks: North Pole/Badger – 5/5 precincts reporting

 

Tammie Wilson (R) – 4507

Write-in – 381

House District 4

Fairbanks: Western Fairbanks/Goldstream – 7/7 precincts reporting

[wpdatachart id=10]

Jim Sackett (R) – 3423

Tim Lamkin (N) – 367

Grier Hopkins (D) – 3960

Write-in – 14

House District 5

Fairbanks: Chena Ridge/Airport – 9/9 precincts reporting

 

Adam Wool (D) – 3133

Kevin McKinley (R) – 2832

Write-in – 28

House District 6

Fairbanks: Eielson/Denali/Upper Yukon/Nenana – 33/33 precincts reporting

[wpdatachart id=12]

Ed Alexander (D) – 2255

Dave Talerico (R) – 3528

Write-in – 23

House District 7

Mat-Su: Greater Wasilla – 7/7 precincts reporting

 

Colleen Sullivan-Leonard (R) – 5203

Write-in – 260

House District 8

Mat-Su: Big Lake/Point MacKenzie – 6/6 precincts reporting

 

Mark Neuman (R) – 4748

James Chesbro (D) – 1100

Mark Fish (L) – 711

Write-in – 12

House District 9

Mat-Su: Richardson Highway/Delta/Valdez – 11/11 precincts reporting

 

James Squyres (N) – 445

Bill Johnson (D) – 1437

George Rauscher (R) – 4273

Write-in – 23

House District 10

Mat-Su: Rural Mat-Su/Talkeetna/Willow – 11/11 precincts reporting

 

David Eastman (R) – 4097

Doyle Holmes (N) – 1482

Patricia Faye-Brazel (D) – 1497

Write-in – 16

House District 11

Mat-Su: Greater Palmer – 9/9 precincts reporting

 

Eileen Paterson (D) – 2029

DeLena Johnson (R) – 5360

Write-in – 38

House District 12

Mat-Su: Wasilla/Fairview, Chugiak – 7/7 precincts reporting

 

Cathy Tilton (R) – 5457

Stephany Jeffers (I) – 1690

Write-in – 25

House District 13

Anchorage: Fort Richardson/North Eagle River – 6/6 precincts reporting

 

Danyelle Kimp (I) – 1134

Nancy Dahlstrom (R) – 2892

Write-in – 15

House District 14

Anchorage: Eagle River/Chugach State Park – 7/7 precincts reporting

 

Kelly Merrick (R) – 4781

Joe Hackenmueller (I) – 2383

Write-in – 56

House District 15

Anchorage: Elmendorf – 5/5 precincts reporting

[wpdatachart id=11]

Gabrielle LeDoux (R) – 1055

Lyn Franks (D) – 930

Write-in – 682

House District 16

Anchorage: College Gate – 7/7 precincts reporting

 

Stanley Wright (R) – 2377

Ivy Spohnholz (D) – 2944

Write-in – 27

House District 17

Anchorage: University – 7/7 precincts reporting

 

Marcus Sanders (R) – 1944

Andy Josephson (D) – 2862

Write-in – 13

House District 18

Anchorage: Spenard – 10/10 precincts reporting

 

Anthony Lekanoff (R) – 1799

Harriet Drummond (D) – 3372

Write-in – 19

House District 19

Anchorage: Mountainview – 6/6 precincts reporting

 

Geran Tarr (D) – 2310

Cean Stevens (L) – 1113

Write-in – 45

House District 20

Anchorage: Downtown – 9/9 precincts reporting

 

Warren West (L) – 263

Ceezar Martinson (R) – 1469

Zack Fields (D) – 3346

Write-in – 24

House District 21

Anchorage: West Anchorage – 8/8 precincts reporting

[wpdatachart id=13]

Marilyn Stewart (R) – 3087

Matt Claman (D) – 3743

Write-in – 15

House District 22

Anchorage: Sand Lake – 7/7 precincts reporting

[wpdatachart id=14]

Jason Grenn (N) – 2837

Dustin Darden (D) – 775

Sara Rasmussen (R) – 3209

Write-in – 9

House District 23

Anchorage: Taku – 8/8 precincts reporting

[wpdatachart id=15]

Chris Tuck (D) – 2749

Connie Dougherty (R) – 2406

Write-in – 18

House District 24

Anchorage: Oceanview – 7/7 precincts reporting

 

Chuck Kopp (R) – 4541

Sue Levi (D) – 2929

Write-in – 29

House District 25

Anchorage: Abbott – 7/7 precincts reporting

[wpdatachart id=16]

Pat Higgins (D) – 3038

Josh Revak (R) – 3343

Write-in – 13

House District 26

Anchorage: Huffman/Lower Hillside – 8/8 precincts reporting

 

Anita Thorne (D) – 2606

Laddie Shaw (R) – 4434

Write-in – 28

House District 27

Anchorage: Basher/East Anchorage – 8/8 precincts reporting

[wpdatachart id=17]

Liz Snyder (D) – 3374

Lance Pruitt (R) – 3588

Write-in – 39

House District 28

Anchorage: South Anchorage/Hillside/Girdwood – 9/9 precincts reporting

[wpdatachart id=18]

Amber Lee (D) – 4108

Jennifer Johnston (R) – 5019

Write-in – 21

House District 29

Kenai: North Kenai/Nikiski/Seward/Hope – 11/11 precincts reporting

 

Shawn Butler (I) – 1891

Ben Carpenter (R) – 4663

Write-in – 29

House District 30

Kenai: Kenai/Soldotna – 6/6 precincts reporting

 

Gary Knopp (R) – 5158

Write-in – 313

House District 31

Kenai: Homer/South Kenai/Kasilof/Ninilchik – 9/9 precincts reporting

[wpdatachart id=19]

Paul Seaton (I) – 2999

Sarah Vance (R) – 4348

Write-in – 83

House District 32

Kodiak/Cordova/Seldovia/Tyonek/Yakutat – 14/14 precincts reporting

[wpdatachart id=20]

Sandra Katelnikoff-Lester (N) – 597

Louise Stutes (R) – 2512

Dennis Harris (D) – 1548

Write-in – 32

House District 33

Juneau: Downtown/Gustavus/Haines/Skagway – 10/11 precincts reporting

[wpdatachart id=21]

Sara Hannan (D) – 4259

Chris Dimond (N) – 3350

Write-in – 40

House District 34

Juneau: Mendenhall Valley/Auke Bay – 7/7 precincts reporting

[wpdatachart id=22]

Jerry Nankervis (R) – 3755

Andi Story (D) – 4215

Write-in – 9

House District 35

Sitka/Petersburg/Angoon/Hoonah/Craig/Pelican – 8/13 precincts reporting

 

Richard Wein (R) – 974

Jonathan Kreiss-Tomkins (D) – 1276

Write-in – 20

House District 36

Ketchikan/Wrangell/Metlakatla/Hydaburg – 8/10 precincts reporting

 

Dan Ortiz (N) – 2929

Trevor Shaw (R) – 2096

Write-in – 58

House District 37

Bristol Bay/Aleutians/Dillingham/Unalaska – 35/35 precincts reporting

 

William Weatherby (R) – 1334

Bryce Edgmon (D) – 2361

Write-in – 12

House District 38

Bethel/Lower Kuskokwim – 31/31 precincts reporting

 

Tiffany Zulkosky (D) – 2542

Darren Deacon (R) – 2011

Write-in – 12

House District 39

Bering Straits/Nome/Yukon Delta – 33/33 precincts reporting

 

Neal Foster (D) – 4533

Write-in – 199

House District 40

Arctic/Utqiaġvik/Kotzebue – 23/23 precincts reporting

 

Leanna Mack (N) – 640

Patrick Savok (N) – 778

John Lincoln (D) – 2098

Write-in – 23

Retain Superior Court Judge Carey, District 1?

Judicial District 1 – 34/42 precincts reporting

 

Yes – 14523

No – 5775

Retain Superior Court Judge Corey, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

[wpdatachart id=23]

Yes – 67415

No – 76684

Retain Superior Court Judge Morse, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 77872

No – 62329

Retain Superior Court Judge Walker Jr. , District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 79832

No – 59901

Retain Superior Court Judge Wolverton, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 79973

No – 57501

Retain Superior Court Judge Lyle, District 4?

Judicial District 4 – 122/122 precincts reporting

 

Yes – 24501

No – 12905

Retain Superior Court Judge McConahy, District 4?

Judicial District 4 – 122/122 precincts reporting

 

Yes – 23920

No – 13331

Retain District Court Judge Miller, District 1?

Judicial District 1 – 34/42 precincts reporting

 

Yes – 15511

No – 4808

Retain District Court Judge Swanson, District 1?

Judicial District 1 – 34/42 precincts reporting

 

Yes – 15339

No – 4360

Retain District Court Judge Chung, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 86332

No – 53060

Retain District Court Judge Clark, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 82615

No – 55643

Retain District Court Judge Estelle, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 80461

No – 57801

Retain District Court Judge Illsley, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 83794

No – 55044

Retain District Court Judge Wolfe, District 3?

Judicial District 3 – 239/239 precincts reporting

 

Yes – 82056

No – 56405

Retain District Court Judge Seekins, District 4?

Judicial District 4 – 122/122 precincts reporting

 

Yes – 24716

No – 12794

More from TMS

Be the first to comment on "ELECTION RESULTS: Dunleavy, Young win in rough night for Democrats"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*